ReBeL - ubytovací a školicí komplex - ubytování Boží Dar

Pobyty s programem - Ubytování - Boží Dar - Krušné hory - Česká republika - EU

Příroda

 • Rašeliniště
 • Blatenský příkop
 • Vlčí jámy
 • Klínovec

Historie

 • těžba kovů
 • Jáchymovský tolar
 • letecká bitva
 • Jáchymovské peklo

Sport

 • pěší a cyklistické trasy
 • nordic wolking
 • Adrenalin Park

Turistika

 • Štola Marie Pomocné
 • Rozhledna na Blatenském vrchu
 • Horní Hrad

mobil: 732 175 526, e-mail: rebel@www.bozidar.info

____________________________________________________________________________________________________

Kapitoly z historie Božího Daru

zdroj - Krajská knihovna Karlovy Vary - PhDr. Stanislav Burachovič

Boží Dar jako středisko zimního sportu a turistiky

Již od konce minulého století se Boží Dar, nejvýše položené městečko střední Evropy, stal oblíbeným centrem zimních sportů. První lyžaři se ve zdejších příhodných terénech objevili v zimě roku 1890. Byli to mladí Norové, kteří studovali v saské Mittweidě. Ti založili lyžařskou tradici Božího Daru. V roce 1901 zde vznikl lyžařský klub Austria, první svého druhu v Krušných horách.

Hlavním výletním cílem a atrakcí celé oblasti byl již od počátku 19. století nejvyšší vrcholek Krušnohoří Klínovec (1244 m). Jeho návštěvnost se výrazně zvýšila po vybudování rozhledny roku 1884. Z české i německé strany sem zajíždělo stále více turistů. Na Klínovec jezdili na výlety i lázeňští hosté z Karlových Varů. Vybudování klínovecké rozhledny jáchymovským Krušnohorským spolkem stálo u zrodu tradice zdejšího turistického ruchu. V souvislosti s rozvojem zimní a letní turistky byly na Božím Daru postupně zřizovány nové restaurace a hotely. K nejoblíbenějším patřily před rokem 1945 restaurace a hotely Zelený dům, Hieke, tzv. Naturfreundehaus, Zur Höhenluft, Oppel, Wunderblume aj. Návštěvnost Božího Daru se také zvýšila po založení radioaktivních lázní v Jáchymově roku 1906. Velké zásluhy na propagaci Božího Daru jakožto turistického střediska měly Spolek pro cizinecký ruch na Božím Daru a v oblasti Klínovce (Fremdenverkehrverein für Gottesgab und das Keilberggebiet), založený roku 1930 a Hornokrušnohorský spolek zimních sportů (Obererzgebirger Wintersportverein). Důležitou základnou zimního sportu se v roce 1922 stal sjezdový a skokanský areál na Klínovci. Oživení cestovního ruchu přineslo kolem roku 1930 zřízení pravidelných autobusových linek mezi Božím Darem,Jáchymovem a Karlovými Vary.

Nejpamátnějším hostincem a hotelem Božího Daru je tzv. Zelený dům, jeden z nejstarších objektů Božího Daru z l. poloviny 16. století. V hale hotelu je nástěnná malba zachycující uvítání saského kurfiřta Johanna Friedricha na Božím Daru. V roce 1542 v Zeleném domě přenocoval reformátor Martin Luther při své cestě z Wittenbergu do Jáchymova. Tuto událost připomíná pamětní nápis.

Hlavním lyžařským terénem Božího Daru je již přes 70 let úbočí Klínovce zvané Neklid s několika sjezdovými drahami, vleky a parkovištěm. Rozvoj Božího Daru jakožto zimního střediska v novější době podpořilo i otevření hraničního přechodu do bývalé NDR roku 1971 a zejména pak úplné otevření hranic po roce 1989.

Po roce 1990 došlo v okolí Božího Daru k rozsáhlé technické modernizaci lyžařských terénů a jejich zařízení , byly vybudovány cyklostezky a několik informačních center. Boží Dar je významným sídlem stanice Horské služby České republiky.

___________________________________________________________________________

ReBeL - ubytovací a školicí komplex - Boží Dar - Hup spol. s r.o.